Zomeravondconcert van Oeckelen-orgel
organist Jan Hage za 10 jun | 20:00 uur Muziek | Grote Kerk Steenwijk € 15,00Hoe kan het eerste concert van de vier avondconcerten beter openen dan met een orgelwerk van Johann Sebastian Bach? Deze Duitse barokcomponist heeft immers veel organisten/componisten na hem geïnspireerd. Voor Johannes Brahms en zeker ook voor Joseph Rheinberger was Bach een belangrijk inspiratiebron en referentiepunt. Jan Hage is een belangrijk en warm pleitbezorger van hedendaagse orgelmuziek, waaronder dat van zijn oud-docent Jan Welmers. Het programma sluit af met Welmers’ indrukwekkende ‘Laudate Dominum’ uit 1979.
Deze zomer worden vier concerten georganiseerd op het orgel in de Grote Kerk van Steenwijk. Hiervoor zijn bekende Nederlandse organisten uitgenodigd die in staat zijn het bijzondere orgel in volle glorie te laten klinken. Het beloven concerten te worden met een gevarieerd repertoire. Het Van Oeckelen-orgel in de Grote Kerk van Steenwijk is het grootste werkstuk van de orgelmaker Petrus van Oeckelen en dateert uit 1861. Het orgel telt l 26 registers, verdeeld over twee klavieren en pedaal,en heeft daarmee veel verschillende klankmogelijkheden. Het orgel wordt binnenkort gerestaureerd. De opbrengst van de concerten komt dan ook ten goede aan de restauratie. Er is nog ca. 100.000 euro nodig op een totaal van ongeveer 900.000 euro. Het overgrote deel wordt gefinancierd uit diverse overheidssubsidies en bijdragen uit vermogensfondsenfondsen.
Het eerste concert wordt gegeven door organist Jan Hage (1964). Hij is een Nederlandse organist, componist en publicist. Hij studeerde orgel en muziekwetenschap in Utrecht en vervolgens twee jaar orgel bij André Isoir in Boulogne-Billancourt. Hij won verschillende prijzen op nationale en internationale orgelconcoursen en staat bekend als pleitbezorger van hedendaagse orgelmuziek. Hage is ook een veelgevraagd solist en trad op met onder andere de Slagwerkgroep Den Haag en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Hij ontving de médaille d'argent van Société Académique Arts-Sciences-Lettres in Parijs in 2006 en de Schnitgers Droomprijs in 2011. Hage was van 1995 tot 2011 organist van de Kloosterkerk in Den Haag en is sinds 2011 vaste bespeler van het Bätz-orgel van de Domkerk in Utrecht.
Programma:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium und Fuge in a-moll, BWV 543
Johannes Brahms (1833-1897)
Herzlich thut mich erfreuen, op. 122 nr. 4
O Gott, du frommer Gott, op. 122 nr. 7
Herzlich thut mich verlangen, op. 122 nr. 10
Joseph Rheinberger (1839-1901)
Sonate nr. 4 in a-moll, op. 98
Tempo moderato
Intermezzo. Andantino
Fuga cromatica. Tempo moderato
Jan Hage (*1964)
Improvisatie
Jan Welmers (1937-2022)
Laudate Dominum (1979)
tot 16 jaar is gratis toegang
(c) Marc van de Werf